Podívejte se na nový web Rotary. Beta verze webu, který je stále ve výstavbě, je k vidění zde. V případě, že se nemůžete přihlásit ke svému Rotary účtu, kontaktujte svého sekretáře.

Loading
Zavřít

Novinky


⇐ zpět

Návštěva guvernéra A. Turkoviče

19. 02. 2013 - RC Beroun

Guvernér Rotary se zastavil Na Ostrově.

Beroun - Berouňáci již tuší, že další řádky nebudou věnovány ostrovnímu dobrodružství ležícího mimo náš region. Jistě, jedná se hotel Na Ostrově, který je nedílnou dominantou malebného zákoutí na soutoku řeky Berounky a Litavky. V úterý 19. února kolem 19.00 hodiny přivítal jeho ředitel Tomáš Němec guvernéra československého districtu 2240 Alexandera Turkoviče. Spolu s ním dorazil i Svatopluk K. Jedlička, šéfredaktor časopisu Rotary Good News a asistent guvernéra Jan Holý, člen pražského RC. Guvernér je zároveň vrcholným představitelem distriktu a představitelem světového společenství Rotary international. Pro funkční období 2012/2013 byl zvolen Ing. et Bc. Alexander Turkovič, člen RC Brno. Obměna činovníků jednotlivých klubů i distriktu má roční cyklus. Není bez zajímavosti, že rotariánský rok začíná 1. července a končí 30. června.

První seznamovací schůzka proběhla 5. února. Účast poznamenal vrchol chřipkového období, mnoho zájemců muselo svoji účast zrušit z důvodu nemoci. Opačná situace nastala o čtrnáct dní později, kdy byl Golf salonek zaplněn do posledního místa. Samozřejmě nesměli chybět iniciátoři akce Viktor Korček a Radek Sochr. Z dalších můžeme jmenovat místostarostu Berouna Ivana Kůse, starostu Králova Dvora Petra Vychodila, badatele Jiřího Langa či ředitele domova seniorů TGM v Berouně Ondřeje Šimona.

Po představení všech účastníků se slova ujal guvernér Alexander Turkovič, který nejdříve představil činnost české pobočky v minulosti. Dále hovořil o současné situaci v distriktu, o jeho aktivitách do budoucna a potřebě vyšší propagace mezi širokou veřejností. Zmínil charakteristické aktivity pro Rotary kluby v ČR a SR.  Jsou to globální projekty, kam patří program pro vymýcení dětské obrny, mezinárodní spolupráce na bázi výměnných pobytů. Neméně zajímavá je služba obci, kdy místní organizace podporuje potřebné. Může se jednat o benefice, sportovní turnaje apod. RC dále disponuje vzdělávacím programem  - nadačním fondem pro talentované středoškoláky a vysokoškoláky. V závěru zmínil tradici dobrovolnictví ve Spojených státech, kde je zcela běžné, že služby pro potřebné jsou z velké většiny zajišťovány zdarma sociálně citlivými občany. Živá diskuse se protáhla do pozdních večerních hodin. Návštěva guvernéra byla dalším rozhodným krokem vpřed, k založení Rotary klubu Beroun.

 

autor Karel Huml