Loading
Zavřít
Zdraví matek a dětí | Základní vzdělání a gramotnost | Voda a hygiena | Prevence a léčba onemocnění | Mír a prevence/řešení konfliktů | Ekonomický a komunitní rozvoj
⇐ zpět

2009_Kostel Sv. Jakuba v B. Sv

Datum zahájení: 01. 05. 2005
Organizátor: RC Most

Hodiny: 0
Přínos: 0 Kč / 0 EUR


Dominantou Bedřichova Světce (obec Bělušice), je románsko-gotický kostel sv. Jakuba (půdorys cca 12 x 18 m), který byl v 1. pol. 13. stol. součástí šlechtického dvorce. Celé okolí bylo od 60. do 80. let 20. stol. archeologicky prozkoumáno a zdokumentováno. Počátek stavby spadá do pozdně románského období (po r.1230). Přestavěn byl po r. 1270 v ranně gotickém slohu. Věž byla přistavěna na přelomu 15. a 16. stol. K vnitřní výzdobě patří křížová klenba a cenné gotické fresky ze 14. stol. Předsíň je renesanční (16. stol.).

Před r. 2005 byl kostel vlastníkem zajištěn proti dalšímu chátrání (opravena střecha, provedeno odvodnění, stabilizovány zdi), nebyl však upraven tak, aby mohl být zpřístupněn a využíván.

Jde o velmi cennou umělecko-historickou památku, které nebyla věnována příslušná pozornost ani ze strany odborníků, ani občanů. Přestože je umístěn v atraktivním přírodním prostředí západního výběžku CHKO České středohoří, zůstal stranou všech značených turistických cest. 

Záměrem projektových partnerů (7.) je opravami postupně zlepšit stav a vzhled památky a najít pro ní kulturně-společenské uplatnění. Jedná se dlouhodobý projekt, jehož realizace bude uskutečňována ve spolupráci s odborníky, příslušnou veřejnou správou a se sponzory a občany.

Zapojení členové

Datum Příspěvek Hodiny
Celkem 0 Kč h

⇐ zpět

Dokumenty


Kostel Sv. Jakuba_2009
Kostel Sv. Jakuba_2009