Loading
Zavřít
Zdraví matek a dětí | Základní vzdělání a gramotnost | Voda a hygiena | Prevence a léčba onemocnění | Mír a prevence/řešení konfliktů | Ekonomický a komunitní rozvoj
⇐ zpět

Zkumavka krve může zachránit život

Datum zahájení: 01. 07. 2014
Datum dokončení: 30. 06. 2020
Organizátor: District 2240

Hodiny: 297
Přínos: 3 900 000 Kč / 154 211 EUR

V letošním roce se Rotary kluby v České republice staly jedním z partnerů Nadace pro transplantacekostní dřeně.


V naší zemi ročně onemocní stovky lidí, často i dětí, zhoubným onemocněním kostní dřeně a uzlin. Pro mnohé z nich je často poslední nadějí na záchranu života provedení transplantace kostní dřeně od nepříbuzného dárce.

Již řadu let existuje Český národní registr dárců kostní dřeně. Jeho činnost významně podporuje nezisková organizace – Nadace pro transplantace kostní dřeně, a to formou finanční podpory náboru potenciálních dárců kostní dřeně a zajišťováním finančních prostředků pro nezbytné vstupní vyšetření transplantačních znaků krve dárců. Toto vstupní vyšetření stojí přibližně 1 500 korun, není hrazeno žádnou zdravotní pojišťovnou u nás ani ve světě. Samotná transplantace kostní dřeně je pak hrazena zdravotní pojišťovnou příjemce.

Prvním krokem k záchraně lidského života je vstup do registru dobrovolných dárců. Může se přihlásit každý zdravý mladý člověk ve věku 18–35 let. Ke zjištění transplantačních znaků stačí odběr jedné zkumavky krve. Po zaregistrování zůstávají tyto informace v registru do 60 let věku dárce. 

V případě, že je potřeba pro pacienta vyhledat vhodného dárce pro transplantaci kostní dřeně, je nutné vyhledat takového dárce, jenž má co nejvíce shodných transplantačních znaků. Nyní vstupuje do hry registr dobrovolných dárců, který je propojen s ostatními registry v rámci celého světa, a vyhledává se vhodný dárce. Ročně se provádí v České republice přibližně 300 transplantací kostní dřeně, z toho je přibližně čtvrtina dárců z Česka, zbývající dárci jsou zahraniční.

Organizace Rotary, jejíž hlavním mottem je „služba nad osobní zájem“, chce partnerstvím s Nadací pro transplantace kostní dřeně dlouhodobě podporovat povědomí veřejnosti o možnosti dobrovolného dárcovství kostní dřeně, zejména podpořit vstup mladých lidí do registru dárců. Chtěli bychom oslovit všechny, kterým není osud pacientů s hematologickým onemocněním lhostejný, aby zvážili možnost podpořit registr dárců svým rozhodnutím do registru vstoupit, eventuelně podpořit nadaci jakýmkoli finančním příspěvkem. To je možné formou dárcovské DMS ve tvaru DMS KOSTNIDREN odeslanou na číslo 87 777 (z ceny DMS 30 Kč obdrží nadace 28,50 Kč), či zasláním jakéhokoli finančního příspěvku na účet nadace (číslo bankovního účtu 043 43 043/0300 ).

Udělejme společný krok navíc, buďme připraveni někomu zachránit život. Vstoupením do dobrovolného registru dárců kostní dřeně můžeme zvýšit naději na úplné vyléčení těm, kterým se darováním „části sebe“ navždy zapíšeme do života.

Více informací na www.kostnidren.cz

nebo nám napište na podebrady@rotary2240.org

Zapojení členové

Datum Příspěvek Hodiny
Celkem 0 Kč h

⇐ zpět

Fotogalerie


Nadace pro transplantaci kostni drene
Nadace pro transplantaci kostni drene