Podívejte se na nový web Rotary. Beta verze webu, který je stále ve výstavbě, je k vidění zde. V případě, že se nemůžete přihlásit ke svému Rotary účtu, kontaktujte svého sekretáře.

Loading
Close

Calendar of Events and News


⇐ zpět

Oslava 20. výročí znovuzaložení RC Tábor

Date start:
15. 10. 2011 - 10:00
Organisator:
RC Tábor

RC Tábor oslavil 20 let znovuzaložení

RC Tábor byl poprvé založen v roce 1928 a působil 12 let. Znovuzaložen byl v roce 1946 a působil 3 roky. V obou případech do historie RC zasáhly dva tíživé evropské totalitní režimy, které se snažily ovládnout střední Evropu a bránit nám v mezinárodní spolupráci tolik vlastní právě hnutí Rotary International. Naposled byl náš klub znovuzaložen 12. října 1991.
20 let novodobé existence RC Tábor je nejdelším obdobím jeho působení a je významným jubileem, které je si třeba připomenout. U založení klubu stáli významní táborští občané, mezi nimi především František Jaroš, Ladislav Suchánek, Jiří Peška, Jiří Karlovský, Václav Pavlíček, Jiří Samec, Jiří Návara, Radek Buriánek a řada dalších. Významnou pomoc nám tehdy poskytl RC Steyer a RC Bolzano, zejména páni Günter Kleinberger a Paolo Cadský. Za 20 let novodobé existence RC prošlo klubem 60 občanů Táborska. Navázali jsme řadu trvalých i krátkodobých mezinárodních vztahů. Jako nejpevnější se ukázal vztah s RC Steyer, který úspěšně funguje od samého založení klubu. V roce 1992 jsme navázali kontakt s anglickým RC Arundel a v roce 1994 s RC Annapolis v USA. Mezi dalšími občasnými mezinárodními kontakty je třeba připomenout RC Bolzáno a RC Feltré v Itálii a RC Orinda v USA.
Slavnostní shromáždění se konalo 15. října 2011 v obnoveném historickém objektu táborské Střelnice. Předcházel tomu odpolední varhanní koncert Ladislava Šotka se zpěvem Hany Žvachtové v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Klokotech u Tábora za účasti více jak 60 účastníků, včetně hostů z pěti blízkých klubů z Čech a Rakouska. Na slavnostním večeru jako první promluvil současný prezident RC Tábor Jan Hubička o historii a současnosti klubu. Připomněl společensky prospěšné projekty a aktivity, které RC Tábor jak samostatně, tak i ve spolupráci s jinými kluby doma i v zahraničí za 20 let své existence vykonal. Po něm přednesl německy projev Günter Kleinberger z RC
Steyer a připomněl období znovuzakládání našeho klubu. Dobroslav Zeman pozdravil naše setkání jménem guvernéra distriktu Tomáše Langa a i jménem svým a na závěr předal nejvyšší česko-slovenské rotariánské ocenění – Cenu Tomáše J. Bati našemu zakládajícímu členu Jiřímu Samcovi. Svátečního slova se ujal Jaroslav Zvěřina, první Táborák, který zasedl jako poslanec v evropském parlamentu. Hovořil o významu hnutí Rotary International v souvislosti se současnou politickou i společenskou realitou. Poté vystoupili prezidenti a delegáti z RC Plzeň, RC České Budějovice, RC Hluboká a RC Písek s blahopřáním a pozdravy k našemu výročí.
Na závěr slavnostního meetingu následovalo rotování při bohatém rautu. Hudební rámec večera obstaral Tarapaca Jazz s Járou Bártou.Documents