Podívejte se na nový web Rotary. Beta verze webu, který je stále ve výstavbě, je k vidění zde. V případě, že se nemůžete přihlásit ke svému Rotary účtu, kontaktujte svého sekretáře.

Loading
Close
June 2019
MoTuWeThFrSaSu
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

News


⇐ zpět

Dobrák od kosti 2016

17. 09. 2016 District 2240

Dobráci od kosti - Tento příznačný název dostala vytrvalostní jízda koloběžkářů napříč naším Rotary distriktem mezi 4. a 17. zářím z Košic do Prahy v celkové délce přes 1000 kilometrů. Nešlo tentokrát ani o ujeté kilometry ani o zápis do světové knihy rekordů. Kompletně celou trasu absolvovali za podpory cyklistů, běžců nebo online bruslařů v etapových místech dva sportovci. Vojtech Špišák je známý jako slovenský propagátor extrémních sportů a je zapsán v registru dárců kostní dřeně. Ten na příjemce své pomoci teprve čeká. Druhému protagonistovi Petru Filipcovi naopak před několika léty jiný dárce kostní dřeně od někudy ze světa zachránil živost. Sám musel postoupit náročnou operaci a dnes je zcela fit.

Každou třetí sobotu v září si veřejnost připomíná zásluhy dárců kostní dřeně v různých místech na všech kontinentech. Proto i v etapových místech vytrvalostní jízdy byla propagována myšlenka dárcovství a činnost jejich tří registrů - Národného registera darcov kostnej drene SR, Českého registru dárců krvetvorných buněk v IKEM Praha a Českého národního registru dárců dřeně, o.p.s. Plzeň.

Zatím co na Slovensku byla hlavním organizátorem nadace Kvapka náděje a Rotary kluby v etapových místech byli jen účastníky doprovodných akcí, v české části distriktu se Rotary kluby ujaly aktivní úlohy organizátorů setkání Vojty a Petra s veřejností. Od hranic SR a ČR koloběžkáře po trase Hrozenkov - Zlín - Ostrava - Olomouc - Svitavy - Pardubice - Praha doprovázelo v jednotlivých etapách několik skalních fanoušků a jako organizátor Honza Machálek z RC Poděbrady. Nad jízdou převzal záštitu policejní prezident ČR genmjr. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, člen RC Ostrava City a zdravotnickou službu po celou dobu zajišťoval člen našeho klubu a asistent guvernéra Ilja Chocholouš prostřednictvím jeho firmy AMBULANCE MEDITRANS, osobně se zúčastnil několika etap. Promotion akce o dárcovství krvetvorných buněk v místech zastávek kolběžkářů připravili členové místně příslušných Rotary klubů. Díky jim za to!

Patrně nejdojemnější byla zastávka v Olomouci, kde Petr navštívil oddělní nemocnice, v níž proděl svoji život zachraňující operaci. Honza Krejčí z RC Olomouc City vystihnul i podstatu celé akce, když k setkání v nemocnici poznamenal:  “S kluky, přesněji DOBRÁKY OD KOSTI, jsem byl po jejich středečním dojezdu z Ostravy do Olomouce. Následně jsem měl tu čet je doprovodit do Olomoucké Fakultní nemocnice na oddělení, kde Petrovi zachránili život díky dárci z Německa. Po té, co mi popisoval, jak osvobozující pro něj bylo, když po měsíci izolace v malém pokoji mohl konečně vyjít na chodbu a ujít 30 metrů, chápu tu sílu a motivaci s kterou jede těch 1000 km.”

Vytrvalostní jízda se uskutečnila za zájmu veřejnosti i médií a přispěla k informovanosti veřejnosti v tomto lékařském oboru. Právě proto byla pro příští rok zařazena již oficiálně do akcí Světového dne dárců kostní dřeně (World Marrow Donor Day - WMDD). Kudy povede její trasa, záleží i na vás, čtenářích těchto řádků. Záleží na tom, které z našich klubů projeví zájem, aby se jejich město stalo pro příští ročník etapovým místem.