Podívejte se na nový web Rotary. Beta verze webu, který je stále ve výstavbě, je k vidění zde. V případě, že se nemůžete přihlásit ke svému Rotary účtu, kontaktujte svého sekretáře.

Loading
Zavřít
Duben 2019
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Historie Klubu


Historie Rotary Klubu Písek

Rotary Klub Písek je jedním z nejstarších v Čechách i v Evropě. Byl založen již v roce 1929 a do roku 1939, kdy jeho činnost ukončila II. světová válka, se v jeho vedení postupně vystřídalo 11 prezidentů. Úplně prvním byl pan Emanuel Rychlík.
Po válce byla činnost píseckého Klubu obnovena, bohužel pouze na dva roky - 1946 až 1948.
K poslednímu obnovení činnosti RC Písek došlo v roce 1991. Prvním prezidentem Rotary Klubu Písek v jeho novodobé historii byl náš vzácný přítel, nyní čestný člen RC Plzeň, primář chirurgie v písecké nemocnici, MUDr. Herbert Jarošek.
Přestože v té době nebylo zrovna obvyklé, aby členkami klubů byly také ženy, měl RC Písek v té době ve stavu 6 (šest!) žen. Jejich počet se ale časem redukoval až na současné 2 řádné členky a jednu členku čestnou.
V začátcích novodobé činnosti RC Písek nám ohromně pomáhali přátelé z rakouského klubu Linz-Urfahr, díky nimž jsme velmi brzy pochopili nadčasovost a úžasnost rotariánských idejí.
Během doby jsme samozřejmě navázali kontakty s Rotary Kluby i v dalších zemích.  současné době jsou to Wales-Risca, Holandsko-Velsen, Bavorsko-Deggendorf, přičemž se rýsují také další kontakty s francouzskými a švýcarskými kluby. Avšak kontakty máme i s kluby velmi vzdálenými (Brazílie, Kanada, USA) a to prostřednictvím dlouhodobé výměny studentů. V této oblasti činnosti patří náš klub k nejaktivněším v ČR a největší zásluhu na tom mají právě ženy - členky RC Písek.
V roce 1993 a 1994 byl při našem klubu ustaven též Rotaract, který ale po dvou letech zanikl z důvodu ukončení studia jeho členů.
Jako asi všechny české Rotary kluby i ten náš prošel různými peripetiemi, počínaje změnami v počtu členů a konče třeba dosti častými změnami místa schůzek. To ale nikdy nebránilo třeba výměně studentů nebo kontaktům s dalšími kluby.
Právě výměna studentů a podpora Dětských domovů se časem staly stěžejními aktivitami našeho klubu. V poslední době k tomu přibyla (díky paní Foster ze Švýcarska a jejímu významnému finančnímu příspěvku) ještě podpora nadaných studentů, která by se snad mohla v budoucnu stát dalším druhem aktivity našeho klubu.