Podívejte se na nový web Rotary. Beta verze webu, který je stále ve výstavbě, je k vidění zde. V případě, že se nemůžete přihlásit ke svému Rotary účtu, kontaktujte svého sekretáře.

Loading
Zavřít
Červen 2019
PoÚtStČtSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Historie Klubu


Datum prvního založení (období 1925-1939): 9. a 10. října 1937

Datum současného založení klubu: v zakládání 1993

Forma právní subjektivity a datum vzniku klubu podle tuzemské legislativy: občanské sdružení, r.1995

Datum přijetí klubu do společenství RI: 2. června 1995

Datum a místo (adresa sálu) slavnostního předání Charty RI, kdo chartu klubu předával: Třebíč Zámek, Kamenný sál 25.září 1995, chartu předával DG Willibald Egger

Jméno prvního prezidenta klubu: Ing. Bc. František Ryneš

Sponzorský klub: RC Brno

Odpovědný patron: Dr. Viktor Straberger

Historie klubu

Třebíčský Rotary klub byl založen 23. května 1937. Slavnostní inauguraci provedl guvernér distriktu dr. Hýža. „Otcovsky napomenul“ prezidenta nového klubu jak vládnout prezidentským kladivem a vybavil ho informacemi jak zakládat a udržovat rotariánskou tradici. Předání Charty Rotary International proběhlo 2. července 1937.
Třebíčský Rotary klub se tehdy scházel v Hotelu Podlipný naproti vlakovému nádraží. Týdenní schůzky se konaly v úterý. Prezident Otmar Šádek si atmosféru pochvaloval. „S radostí mohu dnes po půlroční zkušenosti říci, že v našem třebíčském prostředí se vyvíjí příjemný přátelský poměr, že se členové těší na úterky, jinými slovy, že to jde a že to půjde.“
Zánik ČSR a nacistická okupace znamenají úřední zrušení všech Rotary klubů a tudíž i toho třebíčského. Druhá světová válka rozprášila třebíčské rotariány po celém světě. Ti, kteří v Třebíči zůstali, však nestihli znovu činnost klubu obnovit. Přišel únorový puč. Všechny československé kluby byly opět zrušeny. Ke znovuzrození dochází až po sametové revoluci.
Myšlenka Rotary se znovu objevila v Třebíči v roce 1993. Slavnostní zakládací schůze Rotary klubu Třebíč se uskutečnila v květnu 1995 v Náměšti nad Oslavou. Při zakládání klubu Třebíčanům znovu významně pomohl Rotary klub Brno, zejména jeho prezident Karel Cidlinský a lékař Richard Kania. Chartu Rotary International převzal zakládající prezident klubu František Ryneš z rukou guvernéra distriktu Willibalda Eggera 25. září 1995. Slavnost proběhla v Kamenném sále třebíčského zámku za účasti mnoha významných hostů z domova i ze zahraničí.
  Povedla se řada pěkných akcí. Za všechny lze uvést každoroční koncert a dražbu uměleckých děl před vánocemi ve prospěch mladých. Klub podporuje Dětský rehabilitační stacionář na Družstevní ulici, který provozuje město. Společně s partnerskými kluby v německém Rothenburgu a v holandském Epe zde za téměř půl miliónu vybavil dílnu a cvičnou kuchyň. Díky podpoře amerických přátel a Nadace Rotary byl zakoupen mikrobus za téměř jeden milión korun. Připravují se další projekty, jako je dopravní hřiště pro mentálně postižené děti. Úspěšné je pořádání koncertu Děti dětem před prázdninami. Z výtěžku si vždy polepší novorozenecké oddělení nemocnice. Za zmínku stojí krátkodobé i dlouhodobé výměnné pobyty mládeže v zahraničí. Klub každoročně vysílá na prázdninové tábory do zahraničí desítku středoškolských studentů a též spolupořádá s jihlavským klubem tábory u nás. Tři naši studenti mohou trávit každý školní rok v zahraničí a pro tři zahraniční studenty je klub na oplátku hostitelem. Vysílá do zahraničí mladé odborníky a přijímá na revanš stejné zahraniční týmy v Třebíči. Každým rokem se partnerské kluby navštěvují.

Fotogalerie