RC Trutnov - zajišťování výměny mládeže (22. 9. 2025, 18.00 hod.)

Mimořádná adresa konání

restaurace Pod lékárnou

Zápis

Zápis ze schůzky členů RC Trutnov

konané dne 22. 9. 2025 v restauraci Pod lékárnou za účasti 4 členů Rotary klubu 

Přítomní členové: Robert Hradecký, Richard Houdek, Karel Javůrek, Karel Rada

Omluveni: Honza Doubek, Vašek Flandera, Jarda Kužel, Jirka Malinský, Vašek Němec, Petr Sogel, Jarmil Šeba

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

                Čtvrtá zářijová schůzka našeho Rotary klubu se uskutečnila opět ve zcela zaplněné restauraci Pod lékárnou. Schůzky se zúčastnil po několikaměsíční absenci Karel Rada. Vzhledem k tomu, že se na něho obrátila prostřednictvím jeho manželky její kolegyně, která také působí jako učitelka na trutnovské zdravotnické škole, se svým zájmem o dceřin studentský zahraniční výměnný pobyt, diskutovali jsme právě o této problematice. Sekretář podal dílčí informace o zapojení Jirky Holmana do zajišťování výměnného pobytu dcery rodiny Hanlových i o jeho účasti na pracovním setkání YEO v Kroměříži 20. 9. Jirka i přes komplikovanou rodinnou situaci do Kroměříže jel vlakem. Robert Hradecký nás informoval i o zájmu rodiny Patzeltových vyslat na roční výměnný pobyt svého syna. Pokud by se podařilo realizovat oba výměnné pobyty, zjednodušila by se situace se zajišťováním minimálně dvou hostitelských rodin, ve kterých musí inbound během ročního pobytu žít. Během naší diskuse si Karel Rada i Robert vzali telefonický kontakt na Jirku Holmana, aby jej mohli spojit s rodiči obou potencionálních inboundů. Přitom rodina Hanlových již podle sekretáře klubu potřebné informace od Jirky Holmana dostala. V této souvislosti, kdy jsou s našim klubem studentské zahraniční výměny velmi úzce spojeny, nám chybí aktuální informace od hlavního aktéra studentských výměn Jirky Holmana. Zejména proto považujeme za problematické oddělené schůzky mladých a starších členů našeho klubu. V nejbližší době by mělo dojít ke klubové schůzce, na níž se nám představí zájemci o studentskou zahraniční výměnu se svými rodiči. Na základě tohoto setkání s vedením našeho klubu by mělo dojít k doporučení realizace výměny, což je nutný předpoklad pro další postup, který bude následovat dál už na úrovni našeho distriktu. K tomuto setkání s rodiči a potencionálními outboundy by mělo po domluvě sekretáře s Jirkou Holmanem dojít zřejmě 13. října.

                Následovala večeře, kterou pouze v jednom případě tvořila vepřová pečeně se zelím a knedlíkem jako nabídka z poledního menu. Ostatní dali přednost smaženému sýru s tatarskou omáčkou a bramborem.              Dále jsme využili přítomnost Karla Rady k posouzení termínu společné schůzky která je tradičně spojená s konzumací svatomartinské husy a letošního vína. Schůzka se bude moci uskutečnit v  restauraci hotelu Adam, kterou má pronajatou střední škola s gastronomickými obory. Speciální menu se muže podávat jeden den před svátkem sv. Martina, tj. v pondělí 10. 11. Pro zajištění masa z husy bude jen třeba s dvoutýdenním předstihem zjistit závazný počet účastníků na schůzce. Pozitivně jsme zhodnotili minulou schůzku spojenou s turnajem ve stolním tenisu, kterou velmi dobře zajistil ve své firmě Vašek Flandera. Ze sportovně zaměřených schůzek bychom v nejbližších dvou měsících mohli uskutečnit turnaj v bowlingu (v Olympu nebo ve Dvoře Králové) a turnaj dvojic v badmintonu v Olympu. Možnosti realizace těchto akcí v Olympu jistě zajistí Petr Sogel, který kolem tohoto sportovního centra každodenně projíždí cestou do Expres Menu.

                Robert nás informoval o svém jednání se starostou Rosou, který po poradě ředitelů ZŠ Trutnova před začátkem školního roku doporučil, abychom v příštím roce uskutečnili opět dětský maraton. K tomu bude třeba podat včas na MěÚ žádost o finanční dotaci. V žádosti bychom měli uvést počet zúčastněných škol a termín realizace akce. K tomu bude třeba zjistit předběžný zájem o účast u všech ředitelů jednotlivých ZŠ (včetně škol ve Vrchlabí a Dvoře Králové). U správce stadionu Musila bude rovněž potřeba dohodnout termín, kdy se závod může konat a výši poplatku za pronájem stadionu a odměnu rozhodčím. Se zajišťováním většího počtu rozhodčích je údajně problém. Pokud by se je nepodařilo zajistit, tak bychom mohli zkusit využít automatické měření časů běžců s využitím čipů tak, jak to realizují při organizování dětského maratonu v Poděbradech nebo v Hradci Králové. Projednání těchto záležitostí s p. Musilem se uvolil zajistit Robert. V závěru schůzky nám president klubu Robert Hradecký popisoval díky příznivému počasí mimořádně zdařilou celoměstskou akci Otevřených hospod, kde se na 23 místech vystřídalo přes 80 kapel a interpretů. Náměstí i jeho okolí bylo zaplněno mnoha tisíci lidí dlouho do noci. Z účasti na příští schůzce se v souvislosti se svým lázeňským pobytem v Janských Lázních omluvil Richard Houdek

                Schůzka byla ukončena v 19.45 hodin.