Správce projektu Trutnov
Trvání 28. 3. 2022 - 14. 9. 2022
Odpracované hodiny 50
Hodnota projektu 85 000 CZK ~ 3 307 EUR

Rotary kluby ve Velké Britanii začaly v roce 2008 pořádat World Marathon Challenge s cílem podpořit organizaci Save the Children, která pomáhá hladovějícím dětem. Projekt původně zaměřený jen na Velkou Británii se brzy rozšířil i do všech kontinetů a v roce 2012 se k jeho uspořádání v ČR připojil Rotary klub v Hradci Králové a v následujících letech řada dalších Rotary klubů včetně Rotary klubu v Trutnově.

Celosvětově organizovaný závod World marathon challenge je určen pro smíšené dívčí a chlapecké školní týmy dětí do 14 let. Děti při něm překonávají skutečnou maratonskou vzdálenost 42 195 metrů štafetovým během po dvousetmetrových úsecích. Trutnovští členové Rotary klubu se po třech úspěšných ročnících tohoto závodu rozhodli zorganizovat tento závod pro děti základních škol v našem regionu i v letošním roce. Tak se 14. září sešlo na městském atletickém stadionu sedm školních družstev, ve kterých bylo celkově více než 230 dětí motivovaných k odhodlání co nejlépe reprezentovat svoji školu. Při úvodním nástupu soutěžící povzbudil starosta města Trutnova Michal Rosa, který následně sám závod odstartoval. Na první úsek štafety, měřící 195 metrů, se postavili dospělí kapitáni jednotlivých týmů – ředitelé a učitelé všech zúčastněných škol. I oni svým týmům předvedli, že jim aktivní sportovní výkon není cizí. To byl pro všechny závodníky ten nejlepší příklad.

Po předání první štafety již následovaly úseky absolvované dětskými reprezentanty jednotlivých škol. Všichni běžci pak bojovali o co nejlepší výsledek. V průběhu závodu se pak postupně začala projevovat lepší fyzická kondice žáků těch škol, ve kterých jsou sportovní třídy, v nichž děti kromě hodin tělesné výchovy ještě pravidelně absolvují další hodiny sportovního tréningu.  Tak se na prvním místě umístila sportovně zaměřená základní škola Náměstí Míru z Vrchlabí, kterou absolvovala celá řada našich reprezentantů v bězích na lyžích, biathonu a rychlobruslení. Dětem z této školy se podařilo zdolat i magickou dvouhodinovou hranici časem 1.58, 55. Tento tým v závodu tedy překonal světový rekord v maratonu dospělých, kter drží Kipchoge z Keni časem 2. 01, 39. Na druhém místě se v našem závodu umístila trutnovská škola se sportovním zaměřením ZŠ Komenského s časem 2. 02, 50. Na třetím místě skončila ZŠ Schulzovy sady ze Dvora Králové n. L. Všechny tři školy umístěné na stupních vítězů obdržely originální poháry a všichni žáci z těchto škol dostali zlaté, stříbrné a bronzové medaile. Všechny děti i z dalších čtyř trutnovských základních škol obdrželi diplomy za úspěšnou reprezentaci a výborné sportovní výkony. Ze závodu si děti odnášely barevná  trička s logem pořádajícího Rotary klubu a logem jejich školy, kterou reprezentovaly. . Po celou dobu závodu byla na stadionu výborná atmosféra, běžci se vzájemně povzbuzovali a burcovali se k co nejlepším výkonům. Pro všechny běžce byl závod obrovským zážitkem a nadšení z výsledků svého týmu se projevovaly u dětí ze všech škol.