World Marathon Challenge

Správce projektu Trutnov
Trvání 20. 9. 2018 -
Odpracované hodiny 60
Hodnota projektu 70 000 CZK ~ 2 724 EUR

Před 11 roky, v roce 2008 začaly Rotary kluby ve Velké Britanii pořádat World Marathon Challenge, což je dětský maraton, ve kterém třicetičlenné školní týmy dětí do 13 let běží štafetovým způsobem maratonskou vzdálenost 42.195 metrů.

Závodníci si předávají štafetový kolík vždy po 200 metrových úsecích. První 195 metrů dlouhý úsek běží dospělý kapitán týmu, kterým je učitel nebo pozvaná VIP osobnost popř. ve sportu úspěšný absolvent školy.

Projekt původně zaměřený jen na podporu pohybových aktivit dětí ve Velké Britanii se postupně rozšířil i do zahraničí a u nás se k němu připojily ZŠ v největších východočeských městech v Hradci Králové a v Pardubicích. V loňském roce se k nim připojily i školy ve Středočeském kraji. Závod má úžasnou atmosféru a zejména českým školám se v něm, mezi dnes již více než tisícovkou škol po celém světě, velmi daří.

Výsledné časy jsou pro všechny školní týmy různých zemí v Anglii vždy vyhodnocovány.

Po těchto informacích jsme se rozhodli závod pro trutnovské ZŠ rovněž zorganizovat 20. 9. 2018. Pro tento záměr se nám podařilo získat podporu trutnovského městského zastupitelstva a svůj zájem o účast v soutěži projevily čtyři ze šesti trutnovských základních škol.

Zhruba polovinu nákladů na zajištění tohoto projektu se rozhodla uhradit Rada města Trutnova. K uhrazení zbývajících finančních nákladů se podařilo získat celou řadu dalších podnikatelských subjektů z našeho regionu, kterým není lhostejné, jakými volnočasovými aktivitami se budou věnovat naše děti. Většina nákladů byla ve zhotovení barevných trik s logem Rotary, závodu a patřičné školy.

Pro první tři vítězné týmy byly připraveny stylizované poháry a medaile pro každého závodníka. Další náklady tvořilo občerstvení pro všechy děti, pronájem stadionu, odměna rozhodčím, startovní čísta a štafetové kolíky. Do organizace závodu se zapojila většina členů našeho klubu. Závod měl skvělou atmosféru a vynikající ohlas u dětí i jejich učitelů. Vzhledem k vynikajícímu ohlasu a sportovnímu a etickému zaměření tohoto projektu dětského maratonu jsme se v našem RC rozhodli tuto akci zorganizovat i v dalším roce.

19. 9. 2019 proběhl druhý ročník WMCh za účasti 6 základních škol. K těm trutnovským se připojily ZŠ z Vrchlabí a ze Dvora Králové n. L. Tím se poněkud zvýšily náklady na trika, občerstvení a rozhodčí. Do závodu se zapojila Eva Vrabcová Nývltová, která je aktuálně nejlepší maratonkyní v ČR.

Děti vítězných týmů si považovaly, když jim předávala medaile a také se s nimi nechala vyfotografovat. Závod na prvním úseku absolvovali ředitelé všech zúčastněných škol. Závod uvedl i odstartoval starosta Trutnova Ivan Adamec.

Vítězná škola z Vrchlabí dosáhla času 1:58:57, což je druhý nejlepší čas mezi školami v ČR a skoro o 3 minuty lepší čas, než je aktuální světový rekord v maratonu dospělých. Všichni účastníci byli i přes méně příznivé počasí ze závodu nadšení a proto jsme jim museli slíbit, že i v příštím roce budeme závod organizovat.