Mimořádná adresa konání

Atletický stadion Lokomotivy TU

Program

Dětský maraton v Trutnově

V polovině září 15. 9. 2021 zorganizoval trutnovský Rotary klub v pořadí již třetí ročník World Marathonu Challenge na městském atletickém stadionu v Trutnově. Po loňské přestávce, kdy se vedení základních škol řídilo doporučením Ministerstva školství a odmítalo účast na hromadné akci žáků z několika různých škol, se epidemiologická situace zlepšila natolik, že se k soutěži přihlásil dosud největší počet základních škol. K pěti trutnovským ZŠ se připojily ještě dvě ZŠ z Vrchlabí a Dvora Králové n. L. Na startu se sešlo přes 230 děvčat a chlapců. Slavnostního zahájení se zúčastnil místostarosta města Trutnova Mgr. Tomáš Hendrych a úspěšná lukostřelkyně Šárka Musilová, která získala na nedávno skončené paralympiádě v Tokyu dvě stříbrné medaile. Úvodní úsek maratonské štafety o délce 195 metrů již tradičně uběhli ředitelé zúčastněných škol, kteří tím dali svým žákům najevo, že ani jim není sportovní výkon cizí. Po předání jejich štafety již následovaly dvousetmetrové úseky absolvované dětskými reprezentanty jednotlivých škol. Velmi příznivé slunečné počasí s mírnými stále ještě letními teplotami umožňovalo dětem podat co nejlepší výkon. Za bouřlivého povzbuzování žáky a učiteli svých škol absolvoval každý soutěžící postupně sedm dvousetmetrových úseků. Již v průběhu závodu konstatovali přítomní učitelé tělesné výchovy horší sportovní výkonnost dětí, jako logický důsledek velmi omezeného sportování v uplynulém roce. Proto byly dosažené časy u naprosté většiny školních týmů  horší, než tomu bylo při posledním závodě v roce2019. Prakticky jedinou výjimkou byla ZŠ Schulzovy Sady ze Dvora Králové, která se zlepšila asi o dvě minuty a časem 2:03:20 se jí podařilo obsadit druhé místo v celkovém pořadí. První místo obsadila opět vrchlabská ZŠ Náměstí Míru s časem 2:00:25, který byl cca o 1,5 minuty horší než v roce 2019. Tentokrát tedy  nedošlo k pokoření dvouhodinové hranice, ale i tak tento čas překonal maratonský světový rekord dospělých, který drží Keňan Eliud Kipchoge. Vítězná vrchlabská škola má zaměření na zimní sporty a vychovala celou řadu současných reprezentantů ČR v bězích na lyžích, biatlonu, skiboardingu a rychlobruslení. Na dalších místech se umístily trutnovské ZŠ v tomto pořadí: Třetí byla ZŠ kpt. Jaroše, čtvrtá ZŠ R. Frimla, pátá ZŠ Mládežnická, šestá ZŠ v Domcích a sedmá ZŠ Náchodská. Ve snaze o co nejlepší výsledek došlo v několika případech k úplnému fyzickému vyčerpání některých měně zdatných běžců. Ti byli nahrazeni náhradníky. V některých případech však došlo k porušení propozic závodu tím, že zcela vyčerpaní běžci byli nahrazení fyzicky zdatnějšími členy téhož družstva. Tento problém byl řešen jako podaný protest po skončení závodu. Po poradách s rozhodčími, s pedagogickými doprovody žáků z jednotlivých škol a se zúčastněnými  rotariány, kteří plnili funkci pomocných rozhodčí, bylo rozhodnuto neudělit pohár a medaile za třetí místo. Po mimořádném úsilí a enormním nasazení dětí se nám zdála být diskvalifikace celého družstva příliš tvrdým trestem. V dalším ročníku bude třeba věnovat ještě větší pozornost seznamování odpovědných pedagogů s podmínkami závodu a průběžně dodržování stanovených pravidel kontrolovat.

Na závěr bychom chtěli poděkovat vedení města Trutnova v čele se starostou Mgr. Ivanem Adamcem za významnou finanční podporu. Celá akce by se nemohla uskutečnit bez další podpory celé řady firem rotariánů a dalších spolupracujících subjektů. Na zajištění organizace maratonu se přímo podílela většina členů trutnovského Rotary klubu i jejich rodinní příslušníci.

Pozvaní hosté

místostarosta Hendrych, paraolympionička Šárka Musilová, 14 rozhodčích, 230 dětí ze ZŠ TU, DK a Vrchlabí, rodinní příslušníci rotariánů: Soňa Houdková, Helena Javůrková, Adam Sogel