REM Dublin

25. 10. 2022 | Distrikt 2240
Datum konání
20. - 23. 10. 2022

Tohtoročný prvý Rotaract European Meeting (REM) sa uskutočnil v dňech 20. 10. - 23. 10. v Írsku, konkétne v Dublinu.


Na tento meeting vycestovalo hned 6 zástupcov z Českej a Slovenskej republiky – naša súčasná DRR Veronika Joklová (RAC Martin), Country Representatives (ERIC)– Zina Škorňová (RAC Martin) za Slovensko a Jakub Machovec (RAC Most) za Česko. Veľmi sme sa potešili aj účasti členiek z opätovne fungujúceho RAC Bratislava Danube – Zuzky Zvarkovej a Moniky Petrášovej a Vierky Donecovej za RAC Hradec Králové.
Okrem malebných prechádzok po Dubline a jeho okolí sme sa tiež zúčastnili workshopov na témy udržitelnosti, digitálnych technologií a leadershipu. Zaujímavý a najmä pútavý bol workshop na tému The psychology of leadership and group dynamics od Caroline M. Ribi Zappi, bývalej členky Rotaract D2071, ERIC board Member, aktuálne trénujúca guvernérov pre Švajčiarsko a Taliansko. Zúčastnili sme sa tiež sociálneho projektu a tým bolo písanie pohľadníc pre domovy dôchodcov s krátkym motivačným pozdravom. Jednoduchá myšlienka, ktorá však bude mať veľký dosah, určite sa motivujeme aj v našom dištrikte.

Neoddeliteľnou súčasťou boli Country Booths – kde sa prezentujú všetky zúčastnené krajiny tradičnými pochutinami. Tatranský čaj 72 % na degustáciu bol hviezdou aj tentokrát, nezaostávala Becherovka, tradičné sladkosti, lokálne syry, či arašidové chrumky. Aj my sme vyskúšali špeciality, ktoré ďalší účastníci priviezli so sebou. Krásny prienik kultúr a tradícií sa prepojili v jednej miestnosti a mali sme možnosť navzájom predebatovať zvyklosti a rôzne špeciality, ktoré naše krajiny ponúkajú. Okrem toho sa veľa ľudí prezentuje aj národnými krojmi, čo je tiež veľmi pekný zážitok. My sme tie naše tentokrát nechali doma.

Posledný deň bol venovaný oficiálnemu stretnutiu ERICov (European Rotaract Information Centre) opätovne zo všetkých zúčastnených krajín, vrátane spoločného obedu. Jedným z hlavných bodov programu bolo oficiálne privítanie novej členskej krajiny medzi Rotaractom – Islandu, ktorého zakladatelia boli taktiež prítomní. Ďalej sa pokračovalo informovaním o činnosti jednotlivých výborov ERIC boardu, aktualizáciou členských dát, prípravou a voľbou výkonných kandidátov na nasledujúce volebné obdobie a podobné organizačné záležitosti.
Večer nás už čakal pripravený gala večer v Croke Park Stadium – najväčší štadión na svete, na ktorom sa nehráva futbal, spojený s ochutnávkou vín a vynikajúcou večerou. Tradičnou vlajkovou ceremóniou sme oficiálne ukončili náš pobyt v Dubline, ktorý nás ako všetky zahraničné konferencie namotivoval do nových projektov, priniesol nové myšlienky a nápady a vznikli nové zahraničné priateľstvá.


Dalšie zahraničné konferencie, na ktorých vyvetráme naše kroje aj my, náš čakajú REM Gent v termíne 26. 1. - 29. 1. v Belgicku a potom EUCO (Rotaract European Convention) v Miláne v Taliansku!


Veríme, že účasť z kruhov Rotaract bude aj vďaka pomoci Rotary clubov opätovne v početnom zastúpení.

Za Rotaract D2240
Jakub Machovec & Veronika Joklová