Rotary deň 2023 v Banskej Bystrici

10. 10. 2023 | Trencin

Rotary deň v Banskej Bystrici úspešne pokračuje

Dňa 07.10.2023 sa v Banskej Bystrici usporiadal Rotary klub Banská Bystrica v spolupráci s Rotary klubom Banská Bystrica Classic a Mestom Banská Bystrica pod záštitou primátora mesta pre Banskobystričanov, ale samozrejme tiež pre našich členov, ich rodinných príslušníkov, pozvaných hostí a priateľov Rotary deň. Bol to už druhý ročník a ukazuje sa, že v Banskej Bystrici sa stáva tradičným podujatím.

Hlavný organizátor a koordinátor tohto dňa Igor Patráš bol na nohách už od skorého rána. Najprv odštartoval o 10.00 Rotary cyklotúru z Námestia SNP v Banskej Bystrici, odkiaľ sa pod vedením Dominika Belka a jeho manželky Zorky vydali na pripravenú 2,5 hodinovú trasu do mestečka Sliač. Skupinu tvorilo 12 cyklistov - našich členov, ich manželiek a priateľov. O pol jednej popoludní dorazili do Kúpeľov Sliač, kde sa k nim pridali členovia Rotary klubu Zvolen, ktorí štartovali zo Zvolena. Všetci sme sa pozdravili v kúpeľnej reštaurácii, vymenili  si vlajky našich klubov. Dohodli sme sa aj na spoločnom plese pod taktovkou RC Zvolen v Kúpeľoch Sliač dňa 27.01.2024. Stretnutie sme ukončili spoločným obedom.

Medzitým Igorov tím rozkladal stany a budoval stanovištia na súťažné a spoločenské hry pre deti aj dospelých v malebnom parku pod Pamätníkom SNP.  A o 14.hod to vypuklo...

Mládež zo súboru Urpín pod taktovkou Petra Pohančaníka, riaditeľa súboru Urpín a nášho člena, pripravila a realizovala súťaže s folklórnou tématikou. Účastníci hádzali polenom, stavali most a kolibu, hádali pôvod krojov, ako Popoluška triedili hrach a šošovicu, pílili drevo...  Súťaže nadchli nielen deti, ale aj nás starších. Paťka Kamasová s Ľubkou Vaculčiakovou a Aďkou Vaculčiakovou z Rotaractu spolu s Beátkou Očenášovou z nášho klubu v Rotary kreatívnej dielni krášlili tváre detičiek maľovanými obrázkami, vytvárali umelecké diela z dreva a maľovaných kamienkov. Hneď vedľa v stane a na lúke Milan Paprčka - tiež náš člen - spolu s deťmi a ich rodičmi riešili rébusy o našom Slovensku a obdivovali jeho lietajúce auto "vírnik" (gyrokoptéru), na ktorom prišiel a odišiel po ceste. Len škoda, že nemohol z bezpečnostných dôvodov aj vzlietnuť. Dievčatá z Bežeckého klubu Banská Bystrica pripravili pre deti bežeckú súťaž o Pohár Mateja Tótha, ktorý vyvrcholil o 17.hod. finálovým behom a odovzdaním pohára priamo od olympijského víťaza a majstra sveta v chôdzi - nášho člena - Mateja Tótha. Naše poďakovanie patrí aj tímu Mestskej polície, ktorí taktiež prispeli do nášho Rotary dňa stanoviskom so športovými súťažami a mnohí z nás sa učili vyšívať tiež krivou ihlou pod vedením Silvie Šávoltovej. Nie je to vôbec ľahké, ale pri troche snahy sa to dá naučiť. Expozíciu mal tiež umelecký rezbár a výrobca fujár Michal Fiľo. Krásny kolorit dňa dotvorilo odhalenie pamätnej dosky pri Lipe Rotary, ktorá bola posadená v roku 2005 ku stému výročiu založenia Rotary.  Lipa je dnes už veľkým stromiskom. Týmto sme po rokoch splnili sen tých, ktorí ju sadili. Za všetkých spomenieme Ivana Belana a Petra Rusnáka, ktorí spolu s vtedajším prezidentom RC BB Tomášom Mártonom  a súčasným prezidentom Jaroslavom Holečkom  pamätnú tabuľu odhaľovali.

Rotary deň sa však o 17.00 hod v parku pod Pamätníkom SNP nekončil. Pokračoval večer o 19.00 hod. krásnym už tradičným Rotary Radničným koncertom v Cikkerovej sále Historickej radnice. Študenti a pedagógovia Konzervatória J. L. Bellu pripravili nezabudnuteľný kultúrny zážitok, vytvorený z muzikálových  a operných skladieb, baletu a sólových vystúpení mladých inštrumentalistov. Našim poďakovaním okrem potlesku a záverečného standing ovation bol aj šek v hodnote 1.000  euro na podporu rozvoja talentov, ktoré venovali Konzervatóriu vďační Rotariáni.  Šek v hodnote 1.000 euro€ venovali mladým folkloristom súboru Urpín za pomoc pri organizovaní Rotary dňa. Pri čaši vína na záver krásneho večera sme ďakovali priateľovi Julovi Tomkovi za zorganizovanie koncertu a Monike Pastuchovej za jej nezvyčajnú a veľmi milú moderáciu.

Naše poďakovanie za krásny deň patrí hlavnému organizátorovi dňa Igorovi Patrášovi, jeho kolegom z twd SK, s.r.o., sponzorom a všetkým, ktorí sa o tento deň pričinili a samozrejme i Petrovi Hladkému s pani manželkou, ktorí počas celého dňa dokumentovali fotoaparátmi tento veľmi pekný a úspešný deň.

Dobrá vec sa podarila. Rotary club Banská Bystrica v rámci služby komunite vytvoril mnohým obyvateľom priestor pre zaujímavé a aktívne strávenie slnečného popoludnia a tým priblížil Rotary svojim spoluobčanom. Povzbudení úspechom máme chuť v tradícii Rotary dňa v Banskej Bystrici pokračovať aj v budúcnosti.

Dr. h. c. Ing. Jaroslav Holeček, PhD., prezident

Rotary club Banská Bystrica